Przyłączamy się do akcji Gminy Trzebinia - Trzebinia po stronie natury. Poniżej przedstawiamy działania, jakie zaplanowaliśmy w Trzebińskim Centrum Kultury na rok 2021. Ich realizacje uzależniamy od aktualnych obostrzeń związanych z COVID-19. O szczegółach wszystkich akcji będziemy Was informować na bieżąco na naszej stronie i w mediach społecznościowych. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o akcji, odsyłamy na stronę Trzebini - TUTAJ

Plan naszych działań na 2021:

16 Marzec „Ekologiczne piosenki” Warsztaty muzyczne. Wykonanie prostych instrumentów z surowców recyklingowych: prezentacja z wykonania tamburyna oraz relacja zdjęciowa. Filmik z działania do oglądnięcia tutaj
Kwiecień „Kwietna rabatka” Zagospodarowanie terenu wokół domów kultury poprzez posadzenie kolorowych kwiatów i innych roślin miododajnych: WDK w Czyżówce, WDK w Dulowej, WDK w Karniowicach, DK Willa NOT
Kwiecień-Wrzesień „Bez natury ni sportu ni kultury”  Konkursy ekologiczne przy okazji imprez i wydarzeń sportowych.
Maj-Wrzesień „Bez natury nie będzie kultury”  Konkursy, zabawy i inne inicjatywy o tematyce ekologicznej odbywające się przy okazji imprez plenerowych.
Maj „Ogród sensoryczny, czyli życie w środowisku idealnym” Wspólne działania dzieci. Stworzenie makiety ogrodu, który będzie pozytywnie działał na wszystkie nasze zmysły: wzrok, węch, słuch, smak, dotyk.
Maj „Zielony happening”  Przejście dzieci i młodzieży ulicami z wcześniej przygotowanymi na transparentach hasłami ekologicznymi zachęcającymi do segregowania śmieci.
Czerwiec-Lipiec „Zielona spartakiada”  Zawody sportowe w plenerze
Czerwiec-Lipiec „Spotkanie z leśniczym”  Wycieczka plenerowa i spotkanie z leśniczym na temat: „Jak pomóc naszym lasom?”
Lipiec „Drugie życie odpadów”  Konkurs plastyczny. Stworzenie postaci „Ekoludka” z surowców wtórnych, praca zbiorowa dzieci połączona z akcją informacyjną na temat problemu smogu.
Lipiec-Sierpień Spotkanie z pszczelarzem Wycieczka do pasieki i pogadanka z pszczelarzem, mieszkańcem Gminy Trzebinia.
Lipiec-Sierpień „Środowiska uzdrawianie przez eko wędrowanie” Wycieczka połączona ze zbieraniem odpadów na terenach leśnych.
Sierpień Eko to zdrowa i bezpieczna żywność  Akcja promocji zdrowej żywności, ekologicznych i zdrowych przepisów kulinarnych. Podniesienie świadomości konsumenckiej w tym ekologicznej.
Wrzesień Szycie i zdobienie toreb na zakupy  Warsztaty praktyczne. Pogadanka na temat dlaczego warto mieć torbę na zakupy wielokrotnego użytku oraz plastikowych odpadów i ich niekorzystnego wpływu na środowisko.
Październik Ekologiczne przedstawienie Przygotowanie ekologicznego przedstawienia
Listopad Akcja dokarmiania ptaków Warsztaty-wykonanie karmików. Zapoznanie dzieci z gatunkami ptaków, które zimują w Polsce i zamieszkują w okolicach Trzebini, poznanie ich zwyczajów i sposobu odżywiania.
Grudzień „Ręcznie robione ekologiczne prezenty”  Zajęcia plastyczne. Twórcze wykorzystanie resztek różnych materiałów, rzeczy zbędnych, surowców wtórnych.
Grudzień „Mały wynalazca”  Zajęcia warsztatowe. Stworzenie wymyślonego wg fantazji dziecka urządzenia proekologicznego z surowców wtórnych, np. robota oczyszczający powietrze, robota segregujący śmieci.

Logo Akcji Trzebinia po stronie natury