Dwór Zieleniewskich
Historia Dworu w Trzebini sięga XIV wieku. Pierwszymi właścicielami była rodzina Karwacjanów. Na przestrzeni wieków zmieniali się liczni właściciele, jak też sam obiekt. Obecny kształt został nadany w XVIII wieku. Jest to budynek częściowo podpiwniczony z charakterystycznym łamanym dachem polskim. Od frontu zwieńczono go czterokolumnowym portykiem.
Dzisiejsza nazwa obiektu pochodzi od nazwiska rodziny Zieleniewskich, ostatnich właścicieli zarówno dworu, jak i kopalni węgla wTrzebini. Dwór nie remontowany, z czasem zaczął podupadać, podobnie jak inne tego typu obiekty w Polsce. Przez długie lata znajdowała się w nim siedziba Nadleśnictwa Chrzanów, później sklep meblowy. W 1971 roku Dwór Zieleniewskich wraz z otaczającym go parkiem został wpisany w rejestr zabytków przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. W 1983 roku dwór został odkupiony, przez Skarb Państwa od pełnomocnika ostatniego członka rodziny Zieleniewskich - Zbigniewa Zieleniewskiego. Od połowy 1991 roku dwór przeszedł na własność Gminy Trzebinia. Inicjatorem odbudowy dworu był Społeczny Komitet Renowacji Dworu Zieleniewskich. Odbudowa ukończona w 1996 roku przyniosła pewne zmiany architektoniczne. Od strony wschodniej dobudowano taras, natomiast na poddaszu usytuowano pokoje hotelowe. W podziemiach budynku swą działalność prowadzi restauracja "Dwór Zieleniewskich". Utworzona w odbudowanym dworze instytucja kultury prowadzi działalność organizując koncerty, wystawy, warsztaty plastyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi. W jego murach gościli między innymi: Danuta Rinn, Grzegorz Turnau, Jan Nowicki, Anna Maria Jopek, Magdalena Umer, Cezary Pazura, Janusz Olejniczak, Justyna Steczkowska, Stanisłąw Soyka oraz cała plejada innych polskich gwiazd, zespołów oraz kabaretów. Od 1 lipca 2011 roku Dwór Zieleniewskich jest jedną z placówek Trzebińskiego Centrum Kultury.
|
Zapraszamy na koncert wirtuoza harmonijki - Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa
7.02.2025, godz. 18:00
Dwór Zieleniewskich w Trzebini
Bilety: 80 zł
dostępne w Dworze Zieleniewskich tel. 32 6122 368 oraz w Domu Kultury "Sokół" tel. 32 6110 621
Przez 40 lat Sławek Wierzcholski i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl, będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie.
Zapraszamy na XXVII Koncert Kolęd i Pastorałek im. ks. prałata Stanisława Gałuszki. Wystapią chóry z powiatu chrzanowskiego oraz chór Hasło z bazyliki Mariackiej w Krakowie.
2.02.2025 r. godz. 16:30
kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Trzebini
wstęp wolny
Fundacja "Energetyk" zaprasza na Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu uczniów II LO w Chrzanowie oraz scholi z Żarek.
11.01.2025, godz. 16:00
Dwór Zieleniewskich w Trzebini
Wstęp wolny
15 stycznia 2025 o godz. 18:00 zapraszamy na koncert kolęd i pastorałek w Dworze Zieleniewskich.
Wykonawcy: Chór Echo pod dyrekcją Agnieszki Trela-Jochymek oraz Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. J. Garści w Chrzanowie pod dyrekcją Elżbiety Ustupskiej
Wstęp wolny
Zapraszamy
Na pierwszy w tym roku wieczór kolędowy zapraszamy do Dworu Zieleniewskich gdzie zabrzmią najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Wykonawcy to zespół "Albert Band", zaproszeni goście oraz wszyscy zebrani. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa prac świątecznych, które będzie można zakupić
Wieczór kolędowy - "Najjaśniejsza z gwiazd"
16.12.2024 r., godz. 16:00
Dwór Zieleniewskich w Trzebini
wstęp wolny
Koncert pt. "Żydowskie skrzypce"
Jaga Wrońska- śpiew
Jacek Bylica- fortepian
Agata Półtorak- skrzypce
Oleg Dyaak– akordeon
Jaga Wrońska - wokalistka, pieśniarka, pisze teksty i muzykę, ale przede wszystkim interpretuje pieśni z całego świata. Śpiewa w języku ojczystym, ale także po francusku, niemiecku, ukraińsku, romsku, w jidysz, posługuje się też lwowskim bałakiem (od lat związana jest z krakowskim oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich). Ma w swoim repertuarze ponad 30 recitali tematycznych (m.in. piosenki francuskie, pieśni ludowe, lwowskie, kresowe, żydowskie, cygańskie, podwórkowe, adwentowe, kolędy, utwory wielkopostne, pasyjne, maryjne, a także piosenki kompozytorów krakowskich).
Artystce będą towarzyszyć wyjątkowi muzycy- najlepsi interpretatorzy muzyki klezmerskiej:
Jacek Bylica- pianista Ewy Demarczyk
Oleg Dyyak- akordeonista ,,Bester Quartet'' i ,,Cracow Klezmer Band''
Agata Półtorak- skrzypce
Zapraszamy do Dworu Zieleniewskich na Koncert Cecyliański. Wykonawcy: Chór "Echo" pod dyrekcją Agnieszki Treli - Jochymek oraz Chór "Vocalis" pod dyrekcją Joanny Kołodziejczyk
22.11.2024, godzina 18:00
Wstęp wolny
Zapraszamy do Dworu Zieleniewskich na koncert "Jesień z poezją śpiewaną Janusza Saługi". Wykonawcy: Janusz Saługa - muzyka, śpiew, gitara, Amelia Sich - instrumenty perkusyjne, Jan Saługa - trąbka, Arkadiusz Ryś (gitara)
15.11.2024 r., godzina 18:00
bilety: 30 zł
do nabycia w Dworze Zieleniewskich (tel. 32 6122 368) oraz w Domu Kultury "Sokół" (tel. 32 6110 621)
Koncert jazzowy w ramach 69. Krakowskich Zaduszek Jazzowych 2024 - Grupa "Laboratorium"
Dwór Zieleniewskich
27 października 2024, godz. 18:00
bilety: 80 zł
rezerwacja i sprzedaż: Dwór Zieleniewskich tel. 32 6122 368, Dom Kultruy "Sokół" tel. 32 6110 621 oraz na kupbilecik.pl
Urodzony w sercu Tatr Andrzej Bachleda-Curuś dzielił swoje pasje między sport i muzykę. Znakomity narciarz - Puchar Świata, MŚ oraz Olimpiada w Nagano i Salt Lake City w narciarstwie alpejskim jako reprezentant Polski jak i Francji. Po zakończeniu kariery sportowej poświęca się muzyce. Śpiewa i gra na gitarze koncertując i nagrywając z różnymi zespołami ale również solo. W tych dniach promuje swój najnowszy album "Voyage".
Na takim koncercie nie może zabraknąć nie tylko melomanów ale przede wszystkim pasjonatów narciarstwa. Dodatkową atrakcją bedzie wernisaż wystawy malarstwa ... Andrzeja, bo to kolejna Jego pasja. Jak na górala przystało! Zapraszamy na koncert
11.10.2024 r. godz. 18:00
Dwór Zieleniewskich w Trzebini
bilety: 50 zł