KGW LGOTA

 

KGW Lgota

                                         kgw lgota

                                    

 

Przewodnicząca - Pani Krystyna Żurek
        

       Koło Gospodyń w Lgocie zostało założone w 1959 roku świadczą o tym pierwsze zapiski, wówczas koło zrzeszało 28 pań. Obecnie Koło liczy 18 członkiń z czego 8 pań aktywnie działa na rzecz krzewienia kultury i podtrzymywania starych obrzędów i obyczajów.

Od początku swego istnienia KGW w Lgocie bierze czynny udział w pracach na rzecz wsi, było organizatorem kursów : szycia, gotowania, pieczenia. Od 1991 r do chwili obecnej funkcję przewodniczącej pełni Pani Krystyna Żurek.

W 2013 roku KGW wsółorganizowało Piknik Rodzinny dla mieszkańców Lgoty. Pracowało również przy realizacji projektu z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 pod tytułem „Utworzenie w Wiejskim Domu Kultury w Lgocie Pracowni i Galerii Rękodzieła Artystycznego oraz pomieszczenia świetlicowego poprzez odnowienie sal i ich wyposażenie. Prowadzenie warsztatów artystycznych na bazie nowo utworzonej pracowni oraz sekcji tenisa stołowego i bilardowej w odnowionej i wyposażonej sali świetlicowej”.

Zakres współpracy obejmował pomoc w prowadzeniu warsztatów:

·         Papierowe cuda – kwiaty z bibuły.

·         Wielkanocne ozdoby i dekoracje – palmy, zdobienie jaj.

·         Motywy ludowe na płótnie – malowanie serwetek.

·         Ozdoby dawniej i dziś – tkactwo artystyczne.

·         Motywy kwiatowe haftem krzyżykowym.

          Koło Gospodyń Wiejskich brały także czynny udział w przeglądach zespołów regionalnych takich jak: „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach i „Krakowski Wianek” w Szczurowej gdzie zdobyły wyróżnienie, na Dniach Kultury Chrześcijańskiej w Płokach i w Dąbrowie Górniczej.

* Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych Krakowski Wianek w Szczurowej –                                                                                             

2014 rok -   III miejsce

           W roku 2015 Koło Gospodyń Wiejskich oraz zespół „Lgocanki” brał czynny udział we wszystkich imprezach kulturalnych organizowanych przez Trzebińskie Centrum Kultury  w Trzebini. Zaznaczył też swoją obecność na Dniach Kultury Chrześcijańskiej w Płokach prezentując Pieśni Maryjne oraz na Dożynkach Gminnych w Karniowicach. KGW wraz z zespołem zorganizowało spotkania z okazji Wielkanocy i Bożego Narodzenia.

           Rok 2015 to rok sukcesów. Koło obchodziło 55 lecie swojego istnienia, zaś zespół „Lgocanki” 25 jubileusz. Przegląd „ Krakowski wianek” w Szczurowej przyniósł  zespołowi wyróżnienie, a Przegląd „Pawie Pióro”  II miejsce. Talenty kulinarne Pań  zostały docenione na „Ziemniaczysku” w Wygiełzowie, za upieczony sernik otrzymały I miejsce.