KGW PIŁA KOŚCIELECKA

 

KGW Piła Kościelecka

                                         kgw pila koscielecka

                                                          Przewodnicząca KGW - Pani Józefa Wójcik

Koło Gospodyń Wiejskich w Pile Kościeleckiej istnieje od ponad 60 lat. Po krótkiej przerwie  1 marca 1994 rok u gospodynie wznowiły swoja działalność. Obecnie Koło Gospodyń Wiejskich skupia panie w wieku od 40 do 60 lat, liczy siedem członkiń.

                 Zajmuje się kultywowaniem tradycji ludowych w swoim środowisku poprzez organizowanie tradycyjnych spotkań świątecznych, wystaw haftów i koronek, prowadzi kursy haftu i koronkarstwa, pokazy przygotowania i degustacji potraw regionalnych. Bierze udział w uroczystościach o charakterze folklorystycznym na terenie gminy Trzebinia.

                 Ściśle współpracuje z  Wiejskim Domem Kultury w Pile Kościeleckiej, organizując imprezy okolicznościowe typu: Dzień Babci i Dziadka, Mikołajki, Dzień Kobiet. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich pomagały w realizacji projektów: „Gwiazdkowe spotkanie, „ Ferie małych kucharzy”, Nasza tradycja, czyli jak żyło się dawniej na wsi”, oraz  „Eko – ogrodnicy”, które były prowadzone przez pracowników WDK w czasie ferii zimowych i wakacji. Zorganizowało i przeprowadziło cykl warsztatów : orgiami, ozdoby wielkanocne i  choinkowe, kwiaty z bibuły i decoupage.  Współorganizowało „Piknik Rodzinny” dla mieszkańców Piły Kościeleckiej, a na Dożynki Gminne przygotowuje wieniec dożynkowy i przepyszne ciasta. Panie z KGW prowadzą corocznie  warsztaty na „Wielkanocnym Spotkaniu z Tradycją”. 

                 Brały czynnie udział w Dożynkach Powiatowych i Gminnych, Biegu Trzeźwości oraz w spotkaniach organizowanych  m.in. przez LGD „Partnerstwo na Jurze”, gdzie prezentowały swoje prace.

Koło uczestniczyło w wielu imprezach kulturalnych organizowanych przez Trzebińskie Centrum Kultury.