DK "Sokół"

W poniedziałek 16.10.2017 r. w Domu Kultury „Sokół” w Trzebini odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu 10-lecia istnienia Trzebińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Kapituła w składzie: Dyrektor TCK Adam Potocki, Przewodnicząca Rady Programowej UTW w Trzebini  Barbara Michalska oraz koordynator Ewa Feliksiak przyznali tytuły honorowego słuchacza osobom mającym szczególny wpływ na powstanie i działalność TUTW.

Wyróżnieni zostali: Anna Dobrowolska, Ewa Jędrysik, Adam Adamczyk, Jarosław Okoczuk, Janusz Szczęśniak.

 

Pomysłodawcą powołania w Trzebini Uniwersytetu Trzeciego Wieku był ówczesny dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Trzebini Janusz Szczęśniak. Po tym, jak przeszedł na stanowisko Starosty Chrzanowskiego, TUTW powołała do życia Pani Ewa Jędrysik, pełniąca od roku 2007 obowiązki dyrektora M-GOKSiR-u. Koordynatorem ds. UTW od momentu powstania, aż do roku 2015 była Pani Anna Dobrowolska, która wraz z grupą inicjatywną zdobyła patronat Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W tym roku akademickim (2017/2018), uczestnictwo w zajęciach zadeklarowało 176 osób.

 

Wszystkie te działania nie byłyby możliwe gdyby nie wsparcie i pomoc Burmistrza Trzebini Pana Adama Adamczyka oraz jego zastępców Pani Barbary Siemek i nie żyjącego już Wiesława Pierzchały. Inauguracja UTW odbyła się 3 września 2007 roku, a na pierwszy rok zajęć zapisało się 49 osób.

 

Na przestrzeni lat niesłabnącym zainteresowaniem słuchaczy cieszą się poniedziałkowe wykłady, m.in. z dziedziny medycyny, historii, astronomii, muzyki, literatury, etyki, psychologii, historii filmu. Organizowane są zajęcia fakultatywne m.in. lektoraty z języków obcych, pilates, naturoterapia, jogA, taniec towarzyski, zajęcia plastyczne i komputerowe oraz na basenie.

 

Słuchacze chętnie korzystają z oferty wycieczek krajowych i zagranicznych. Zwiedzali Toskanię, Pragę, Karlowe Wary, Wiedeń, Budapeszt, Hiszpanię, Monako i Sycylię. W kraju urokliwe Niepołomice, Dolinę Chochołowską, Dolinę Będkowską, Międzybrodzie Żywieckie i Górę Żar.

 

Gratulacje z okazji Jubileuszu na ręce koordynatora UTW od 2015 r. pani Ewy Feliksiak złożyli: Zastępca Burmistrza Trzebini Jarosław Okoczuk, Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak oraz Przedstawicielka UTW w Chrzanowie Sabina Duda.

 

Zgromadzeni na sali kinowej słuchacze UTW oraz goście, mogli wysłuchać wykładu doktora nauk humanistycznych pana Artura Fabisia pt. „Ludzie, którzy nie potrafią się starzeć, to ci sami którzy nie umieli być młodzi”. Na koniec uroczystości odbył się występ Marty Bizoń, uczestnicy wznieśli toast lampką szampana i poczęstowali się jubileuszowym tortem.